Wachtmeister startar eget

27 jan 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Haymanot Wachtmeister. Bild: H Wac

Juristen Haymanot Wachtmeister, en av landets ledande experter på hyressättning, grundar en ny boutique-byrå med inriktning på kommersiell hyresrätt och strategisk hyressättning. 

Hon disputerade 2020 med en avhandling om hyresreglering och hyressättning och har därefter verkat i gränslandet mellan akademi, juridisk rådgivning och fastighetsbranschens affärsverksamhet. Hon har sedan dess varit chefsjurist på Heba och senior fastighetsrättslig konsult på Fastighetsägarna Service.

Hon har medverkat i Bopolpodden två gånger, här och här.

Den nya byrån, H. Wac Legal & Business Partner, riktar sig uteslutande till fastighetsägare.

– För att effektivt företräda fastighetsägare krävs inte bara juridisk, förhandlings- och förhandlingsmässig kompetens, utan även strukturellt oberoende. När partsintressen, politik och affär blandas samman försvagas ägarperspektivet. Vår verksamhet är därför utformad för att stå helt fri från sådana kopplingar, säger Haymanot Wachtmeister.

Jan Lundin har gått in i byrån som tidig partner. Han har över 20 års erfarenhet av hyresförhandlingar och har bland annat varit chefsförhandlare på Heba, med ansvar för större bostadsbestånd samt strategiska förhandlingar i utvecklings- och omvandlingsprojekt samt arbetat i ledningsgruppen under mer än sex år. Han är intresseledamot i Stockholms hyresnämnd.

– Jag är mycket nöjd med detta strategiskt viktiga tillskott. Jan har drivit igenom hyresledande nivåer i komplexa bestånd, vilket är en betydande tillgång för byrån och våra uppdragsgivare, säger Haymanot Wachtmeister.

cross