SCB ska samla in statistik om hushållens skulder
Sett och hört

Regeringen vill ge SCB i uppdrag att samla in uppgifter om hushållens skulder och skuldbetalningar. Syftet är att stärka analysen av hushållens ekonomiska motståndskraft.
Regeringen föreslår att Statistiska centralbyråns mikrosimuleringsmodell Fasit ska utökas med uppgifter om hushållens skulder och skuldbetalningar. Förslaget finns i en proposition som nu har överlämnats till riksdagen.
Syftet är att ge regeringen och berörda myndigheter bättre underlag för att analysera hushållens motståndskraft och känslighet för ekonomiska störningar. Det handlar bland annat om uppgifter om bolån och andra lån, som ska hämtas in från kreditgivare.
– Möjligheten för enskilda att låna pengar är en viktig del i en välfungerande ekonomi. Samtidigt kan hög skuldsättning skapa sårbarheter. För att stärka upp analysen av hushållens motståndskraft mot ekonomiska störningar ger vi SCB i uppdrag att genom urval samla in vissa uppgifter om hushållens skulder, säger finansmarknadsminister Niklas Wykman.
Eftersom uppgifterna är integritetskänsliga föreslår regeringen att SCB bara ska samla in ett mindre urval av personuppgifter. Urvalet ska motsvara MSTAR, det mindre av Fasits två urval. Enligt regeringen ska statistiken göra det lättare att identifiera vilka åtgärder som behövs vid ekonomiska störningar och stärka det ekonomisk-politiska beslutsfattandet.
Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 augusti 2026.

