Jagvillhabostad.nu: ”Nu gör regeringen bostadsmarknaden ännu otryggare”

23 apr 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Klara Eklund, förbundsordförande på Jagvillhabostad.nu. Bild: JVHB / Canva

Jagvillhabostad.nu:s Klara Eklund skriver debattare med Riksbyggen; är kritisk mot det kommande regelverket om andrahandsuthyrningar i bostadsrättsföreningar.

Bostadsrättsorganisationer som Riksbyggen, HSB och Bostadsrätterna har genom hela processen varit kritiska mot det kommande regelverket som införs till sommaren och som ska göra det lättare att hyra ut bostadsrätter i andra hand, utan bostadsrättsföreningens styrelse. Nu sällar sig Jagvillhabostad.nu till kritikerna. Förbundsordförande Klara Eklund skriver, tillsammans med Riksbyggens Johanna Frelin och Håkan Andersson ett debattinlägg på Altinget, där de varnar för att förslaget, som enligt regeringen ska bidra till ett effektivare nyttjande av bostadsbeståndet, i stället riskerar att öka osäkerheten och pressa upp priserna ytterligare.

De pekar på att unga redan i dag har svårt att ta sig in på bostadsmarknaden och ofta hänvisas till osäkra andrahandslösningar. I debattinlägget skriver de: ”Att få ett förstahandskontrakt är för många en avlägsen dröm, särskilt i storstäderna. Unga hänvisas till en osäker andrahandsmarknad med korta kontrakt, höga hyror och liten möjlighet att påverka sin boendesituation. Därför är det svårt att förstå varför regeringen vill göra just denna otrygga del av bostadsmarknaden ännu större.”

De lyfter också konsekvenserna för bostadsrättsföreningar och varnar för minskat engagemang och ökad spekulation. ”När det blir enklare att hyra ut bostäder under längre tid stärks incitamenten att köpa bostäder som investering snarare än för eget boende. Utöver att urholka den svenska modellen med trygga bostadsrättsföreningar riskerar det att driva upp priserna på bostadsmarknaden.”

Avslutningsvis slår de fast: ”Regeringens förslag pekar tyvärr i fel riktning.”

Läs hela inlägget här.

cross