"Marknadshyra är inte vägen till en bättre bostadsmarknad"
Sett och hört

Hyresgästföreningens förbundsordförande Marie Linder och chefsekonom Martin Hofverberg skriver på DI Debatt att både Stockholms Handelskammare och Produktivitetskommissionen ”drar fel slutsatser i något som skulle få katastrofala följder för Sveriges hyresgäster”.
Produktivitetskommissionen och Stockholms Handelskammare har nyligen kommit med rapporter där de förespråkar mer marknadsanpassade hyror. ”Rapporterna föreslår att vi i Sverige ska införa marknadshyror, men de missar helt hur det skulle slå mot vanliga hushåll”, skriver Marie Linder och Martin Hofverberg.
De menar att en övergång till marknadshyror skulle förvärra en redan pressad situation för många hyresgäster. ”Många hyresgäster kämpar redan med de högsta hyreshöjningarna på flera decennier, reallönesänkningar, höga matpriser och en inflation som grävt djupa hål i plånboken. Att då införa marknadshyror skulle förvärra situationen för hundratusentals hushåll.”
Hyresgästföreningen avvisar också slutsatsen att regleringar hämmar produktiviteten. De pekar på att byggandet kollapsade när den statliga bostadspolitiken övergavs på 1990-talet och att marknaden inte förmått möta bostadsbehoven sedan dess.
Som alternativ förespråkar de en aktiv statlig bostadspolitik med förmånliga bygglån och krav på kommuner att planera efter behov. ”Sverige behöver inte högre hyror, utan en bostadspolitik som sätter människors behov främst. Vi behöver skapa ett samhälle där alla, oavsett inkomst, kan känna tryggheten i ett hem att kalla sitt.”
Läs hela inlägget här.

