S: Staten ska kunna låna ut till bostadsprojekt som "fastnat"

21 aug 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Peter Hultqvist, Tobias Baudin och Anna-Caren Sätherberg. Bild: Socialdemokraternas webbsändning

Socialdemokraterna vill införa statliga byggkrediter för bostadsprojekt som inte får ihop kalkylen när finansieringen blivit för dyr. Samtidigt går partiet till val på ett nytt investeringsstöd för hyresbostäder.
– Staten ska kunna gå in med lån för en del av investeringen, sade partisekreteraren Tobias Baudin under en pressträff på fredagsmorgonen.

Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin presenterade på fredagen bostadsförslagen tillsammans med Anna-Caren Sätherberg, landsbygdspolitisk talesperson, och Peter Hultqvist, försvarspolitisk talesperson, vid en pressträff i Kiruna.

Beskedet är det första under en nio dagar lång turné genom de fyra nordligaste länen. Partiet kopplar bostadsfrågan nära till möjligheten att bemanna nya industrietableringar och få fler människor att flytta dit jobben finns.
– Det spelar ingen roll hur många nya jobb företag vill skapa om människor som tar jobben inte har någonstans att bo. Så bostadsbristen får inte bli det som stoppar nya industriinvesteringar och nya jobb, säger Tobias Baudin.

Vill gå in där kalkylen inte håller
Socialdemokraternas förslag består av två delar: ett nytt investeringsstöd för hyresbostäder och statliga byggkrediter. Investeringsstödet ska enligt partiet bidra till bostäder med rimligare hyror på platser där behoven är särskilt stora.

De statliga byggkrediterna ska däremot angripa finansieringsproblemet i projekt som enligt Socialdemokraterna i grunden är möjliga att bygga, men som har stannat när kapitalkostnaderna blivit för höga.
– Vi vet att det finns bra bostadsprojekt som skulle kunna byggas men som idag har fastnat därför att finansieringen blivit för dyr så att kalkylen inte riktigt håller ihop. Därför, förutom att ha ett nytt investeringsstöd för hyresbostäder, så vill vi införa statliga byggkrediter, säger Tobias Baudin.

Tanken är inte att staten ska ta hela finansieringen.
– Det innebär inte att staten ska finansiera hela bostadsprojektet men staten ska kunna gå in med lån för en del av den här investeringen.

Partiet vill att de statliga krediterna ska kunna användas vid nyproduktion på förmånliga villkor. S pekar särskilt på delar av norra Sverige, där nya jobb och investeringar skapar behov av fler bostäder.

”Sverige behöver börja bygga igen”
Tobias Baudin riktar samtidigt hård kritik mot regeringens bostadspolitik och framhåller att bostadsbyggandet har minskat kraftigt under mandatperioden.
– Under Jimmie Åkesson och Ulf Kristerssons regeringstid har bostadsbyggandet mer än halverat. Tusentals byggföretag har gått i konkurs och byggnadsarbetare har förlorat jobbet. Det här är illa för hela Sverige. Men i norra Sverige blir konsekvenserna särskilt tydliga.

Han beskriver de båda reformerna som en del av en bredare politik för att få fart på både bostadsbyggandet och tillväxten.
– Det vore bra för bostadsförsörjningen, det vore bra för byggnadsarbetarna och det vore bra för Sveriges tillväxt. Sverige behöver börja bygga igen.

Här kan du se hela pressträffen i efterhand.

cross