”SD-regeringen driver på för lönedumpning”

16 dec 2025

Dela

Kopiera sidlänk
Johan Danielsson. Bild: Socialdemokraterna

Byggbranschen larmar om systematiska lagbrott och arbetare som utnyttjas. Istället för att stärka kontrollen mot fusk väljer regeringen att driva på för svagare regler, skriver Johan Danielsson (S), EU-parlamentariker och före detta bostadsminister, på SvD Debatt.

Danielsson riktar skarp kritik mot regeringens linje i EU-förhandlingarna om ett nytt system för att kontrollera utstationerade arbetstagare. Enligt Danielsson handlar processen om vilken information fack och myndigheter ska få tillgång till för att kunna stoppa lönedumpning och exploatering. Han varnar för att regeringen motverkar just de verktyg som krävs för att komma åt problemen.

Danielsson beskriver en byggbransch där oseriösa företag breder ut sig och där utsatta arbetare fastnar i avancerade upplägg. Han lyfter ett färskt fall där 29 personer från Uzbekistan "blev blåsta på lönen och fick återvända hem till pantsatta hus.”

I förhandlingarna om en ny EU-portal för anmälningar av utstationering driver flera medlemsländer på för större insyn, men Danielsson menar att Sverige går åt motsatt håll. ”I stället för att stå upp för ordning och reda på arbetsmarknaden ställer de sig på samma linje som Polen och Litauen.” Det riskerar, enligt honom, att ytterligare försvåra möjligheten att nå företag långt ner i entreprenadkedjorna.

Konsekvenserna är allvarliga, framhåller han: ”Utan ordentlig information kan kriminella och fuskande företag arbeta ostört. Facket får ingen chans att teckna kollektivavtal.” Danielsson uppmanar därför regeringen att byta kurs och stödja de länder som vill skärpa kontrollen. ”Det kanske låter torrt med ett register för utstationering, men det handlar om verkliga människor och verkliga liv.”

Läs hela inlägget här. 

cross