EU säger ja till ökad kontroll i byggbranschen – Byggnads rasar mot brist på UE-begränsning

13 feb 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Johan Danielsson. Bild: Socialdemokraterna

Europaparlamentet har röstat igenom en initiativrapport om skärpt kontroll i leverantörsleden i riskutsatta branscher, däribland bygg- och anläggningssektorn. Beslutet välkomnas i huvudsak av både Byggföretagen och Byggnads – men Byggnads är mycket kritiska till att förslaget om max två UE-led röstades bort.

Rapporten har tagits fram på initiativ av EU-parlamentarikern Johan Danielsson (S).
– Trots hårt motstånd från de blåbruna har Europaparlamentet i dag riktat ett tydligt krav till EU-kommissionen att agera mot arbetslivskriminalitet och exploatering, och det är där den verkliga striden nu fortsätter. Det är viktigt för arbetstagarnas säkerhet, för seriösa företag och för kampen mot organiserad brottslighet, säger Johan Danielsson till Byggindustrin.

En tidigare version av rapporten innehöll förslag om att begränsa antalet leverantörsled till högst två, men den delen röstades bort innan slutomröstningen.
– Att de blåbruna röstade bort den tydliga uppmaningen om ett direktiv som begränsar längden på kedjorna av underentreprenörer i riskbranscher är ett bakslag. Men vi kommer fortsätta arbeta för att EU-kommissionen ska presentera förslag som stoppar missbruket med långa kedjor av underentreprenörer.

Mats Åkerlind. Bild: Byggföretagen

Byggföretagen lyfter fram att parlamentet betonar medlemsstaternas ansvar och samarbete med arbetsmarknadens parter.
– Det är bra att Europaparlamentet framhäver vikten av hänsyn till medlemsstaternas praxis och ett nära samarbete med arbetsmarknadens parter, säger Mats Åkerlind, vice vd och förhandlingschef, Byggföretagen.

Organisationen har motsatt sig en tvingande EU-lagstiftning om maximalt två underentreprenörsled och menar att det skulle påverka branschens effektivitet och mindre företag negativt.
– Det skulle försämra produktiviteteten och minska möjligheterna för våra små och medelstora företag att utföra entreprenader på byggarbetsplatser, säger Mats Åkerlind.

Samtidigt framhåller Byggföretagen behovet av åtgärder mot arbetslivskriminalitet.
– Det ska vara ordning och reda i alla led. Vi är fast beslutna om att få bort de oseriösa företagen från vår bransch. Konkret handlar det om åtgärder som elektroniska id-kort vid inpassering till arbetsplatsen, implementering av elektronisk informationsöverföring från myndigheter och förstärkt myndighetssamverkan, säger Mats Åkerlind.

Kim Söderström, Byggnads förbundsordförande. Foto: Terese Perman

Byggnads: "Kommer att fortsätta frågan stenhårt"
Byggnads välkomnar rapporten men är kritiskt till att förslaget om att begränsa antalet underentreprenörsled inte antogs.
– Rapporten innehåller många bra saker, men det är under all kritik att parlamentet inte röstade igenom delen om att begränsa antalet underentreprenörsled. Våra medlemmar möter fusket och arbetslivskriminaliteten varje dag. Det här är en fråga som tagit sig från våra byggbodar hela vägen upp till parlamentet. Vi kommer att fortsätta driva den stenhårt, både internationellt och nationellt, säger Kim Söderström, Byggnads förbundsordförande.

Fackförbundet hänvisar till undersökningar som pekar ut långa entreprenörskedjor som en central orsak till arbetslivskriminalitet i byggsektorn.
– Frågan om långa underentreprenörsled är en ödesfråga för byggbranschen. Om vi vill vända utvecklingen och minska arbetslivskriminaliteten i branschen så är en begränsning en helt nödvändig åtgärd, säger Kim Söderström, Byggnads förbundsordförande.

 

cross