Veckans Aktuellt v25: Om orealistiska V-förslag, gräddfiler, efterfrågan på stall – och Almedalen
Bopolpodden

BOPOLPODDEN | Det är spännande att Vänsterpartiet kommer med förslag om en stor reform – det är ju något som ofta efterfrågas – men förslagen är varken genomtänkta, kunskapsgrundade eller genomförbara, menar vår expertkommentator Viktor Mandel, som också kommenterar:
# De nya reglerna för laddplatser och cykelparkering: ”Dumt att reglera.”
# Efterfrågan på parkeringsplatser – hur gick det med stall på gården?
# Frysta hyror. ”Hade ryckt undan förutsättningarna för hela branschen.”
# Stockholmsradhus: ”Spännande att se om de plötsligt hittar plats.”
# Bygglovsbefrielse: ”Varför stanna vid 120 kvadrat?”
# Nooshi Dadgostar som bostadsminister?
# Almedalen: ”Varje år drar jag mig för att åka dit men jag kommer alltid hem med ett antal nya tankar och idéer.
Vänsterpartiet presenterade på onsdagen ett förslag på vad de kallar "den största bostadsreformen på 30 år". I korthet ska staten kliva in ordentligt och pressa ner kostnaderna för mark, bygg och finansiering. På det här sättet ska 20000 hyresrätter skapas, hyresrätter med låga hyror, "riktlinjen är cirka 20 procent av lönen".

Viktor Mandel tycker att det är kul att det kommer förslag på en stor och genomgripande reform, men – den inte realistisk.
– Nej, inte alls. Jag har jättesvårt att se att något av de här förslagen är genomförbara och man får också vara medveten om att 20 000 nya hyresrätter ju faktiskt är väldigt lite och här blir det till en ganska hög kostnad för det allmänna, säger han i podden.
– De överdriver dessutom de faktiska hyreskostnaderna för hyresrätter i dag och det är synd. Det är bra att de kommer med förslag och argument, men argumenten borde grunda sig på den verklighet vi har.
Frysta hyror slår undan benen för hela branschen
Vänsterpartiet skriver också på Aftonbladet Debatt att de vill frysa hyrorna, både nationellt och i storstadskommunerna.
– Det är ju ett vansinne och det finns en del som skaver i den artikeln också. Hyreshöjningarna har inte alls varit så stora som de säger.
– Sen bör man ju vara medveten om att om man från statligt håll via någon form av lagstiftning gör sådana här ingrepp – då rycker man undan förutsättningarna för hela bostadsbranschen; den bygger ju på att du har ett inflationsskydd. Har du inte det så vänds penningströmmarna snabbt åt ett annat håll, och det blir dyrare att låna för de kommunala bolagen och omöjligt att finansiera sig för de privata. Så det hade snabbt fått väldigt drastiska konsekvenser. Jag kan ju säga att när beslutet om att i begränsa möjligheten till att höja hyran på lägenheter med presumtionshyror, då raderade det hundratals miljoner från vår balansräkning över en natt och det var bara en begränsning i att höja hyran. Så att det är klart att det här skulle ställa till stora problem.
– Det här är inte tillräckligt genomtänkt och det är inte baserat på tillräckligt med kunskap för att kunna adressera riktiga problem. Då leder det snabbt fel.
Småhusförslag ligger nog inte högst på agendan
I veckan kom Boverket med förslag om hur typgodkännande av småhus ska kunna genomföras. Det handlar både om att typgodkänna vissa hustyper och man ska också kunna bygga vissa småhus, på upp till 120 kvadratmeter, utan bygglov.
– Det här är en beställning från Tidöregeringen. Det är positivt att det sker. Min kritik är att man stannar vid 120 kvadratmeter, det är en lite väl tajt gräns, säger Viktor Mandel som samtidigt är tveksam till om det här kommer att genomföras.
– Det klampar in och ändrar i befintliga strukturer, det innebär att det kräver ganska mycket politiskt engagemang för att det ska drivas igenom. Jag skulle inte tro att det här ligger högst på agendan för genomförande – egentligen oavsett vilken sida som vinner valet i höst.
EU borde inte bestämma över cykelparkeringar
Boverket inför vid månadsskiftet nya regler för laddparkeringar och cykelparkeringar vid nyproduktion. Har man mer än 3 bilparkeringsplatser så ska de förberedas för laddning av elbil. Och man ställer också krav på minst 2 cykelparkeringar per lägenhet.
– Jag tycker att båda de här delarna borde ha kunnat lösas utifrån hur efterfrågan ser ut istället för att införa generella regler. I dag förbereder vi för laddning på ungefär hälften av parkeringsplatserna vid nyproduktion, och till skillnad mot för 5–7 år sedan så är det inte längre ett problem att hitta laddplatser – det finns så många publika.
– När det gäller cykelparkeringar så blir det absurda cykelrum, det är det redan i dag. Och beläggningen är cirka 30 procent.
– Det här är i grunden en EU-fråga och det är tveksamt om EU ska hålla på med sånt här.

Pelle Envall, som driver bolaget Trafikutredningsbyrån, skrivit ett debattinlägg på Bostadspolitik.se där han ifrågasätter byggandet av garage på affärsmässiga och långsiktiga grunder.
– Vi vet inte hur efterfrågan ändras. Fördelen med bostäder är att själva bostaden håller över tid, lägenheter från 1890-talet är fortfarande efterfrågade. På kringtjänsterna ändras efterfrågan – ingen vill ha stall på gården längre, till exempel…
– Vi ser fortsatt ingen som helst prispress på parkeringsplatser – det kan komma att ändras, men vi är inte där än.
Stockholmsradhus – ny gräddfil för allmännyttan
Stockholms stad har tagit fram ett koncept kallat Stockholmsradhus. Idén är inspirerad av Stockholmshusen, men handlar alltså om radhus och tanken är att de allmännyttiga bolagen ska kunna uppföras både som hyres- och bostadsrätter. Hyran ska hamna runt 20 000 kronor i månaden och Socialdemokraterna går till val på att de ska bygga Stockholmsradhus i alla stadsdelar utanför innerstaden.
– Återigen ska de kommunala bolagen få ett slags gräddfil. Hade det funnits marknadsmässiga och planeringsmässiga förutsättningar att bygga sånt här så hade det så klart hänt, det finns många som kan bygga.
– Samtidigt är det en jättebra boendeform och det ska bli spännande att se om man plötsligt hittar plats för den här typen av hus.
När det gäller jämförelsen med Stockholmshusen säger Viktor Mandel:
– Min uppfattning är att det är effektivt för allmännyttan men när vi jämför kostnaden för att bygga Stockholmshus med att andra aktörer bygger andra hus som är platsanpassade så är det ingen skillnad – det är snarast så att andra kan bygga något billigare.
"Ingen jättedjuplodande undersökning"
Jagvillhabostad.nu har gjort vad de kallar en ”granskning” av riksdagspartiernas bostadspolitik och hur de har agerat för att ungdomar ska komma in på bostadsmarknaden. Bara Miljöpartiet får godkänt.
– Den här organisationen ligger nära Miljöpartiets och Vänsterpartiets politik. Det känns inte särskilt intressant.
– Det är väl ingen jättedjuplodande undersökning.
