Kent Persson: Det kommunala godtycket: Vi ser bara toppen av isberget

17 feb 2026

Dela

Kopiera sidlänk
Kent Persson, vd för Bostadspolitik.se.

| Bostadspolitik.se:s artikelserie om det kommunala godtycket i plan- och bygglovsprocesser visar på ett problem som är så omfattande att det kan anses vara systemhotande.
Det är dags att politiken – på både kommunal och nationell nivå – agerar.

Vi har i ett stort antal redaktionella artiklar (se några av artiklarna i länkar under den här texten) granskat det så kallade kommunala godtycket för att se hur omfattande det är och vilka konsekvenser det leder till. Problemen visar sig vara omfattande och de leder till stora kostnader för fastighetsbolagen och fastighetsutvecklarna. I dess yttersta konsekvens förlorar bolagen miljoner på projekt som aldrig kan genomföras. Det är därför viktigt att granskningen fortsätter och att den efterföljande debatten blir mer omfattande. Jag är nämligen övertygad om att vi enbart sett toppen av ett isberg rörande dessa problem.

Är det enbart en tondövhet från SKR eller är man helt blind för problemen?

Grundproblemet är att det kommunala beslutsfattandet i dessa byggrelaterade processer blir oförutsägbart. Tyckandet leder helt enkelt till att det inte går att förutse vad besluten blir. Oförutsägbarhet tillsammans med tyckande som leder till kostnadsökningar som branschen inte kan påverka. Hur ska branschen ens kunna hantera det? Jag förstår faktiskt inte det. Därför måste dessa problem åtgärdas och det kommunala beslutsfattandet rörande dessa frågor kontinuerligt bevakas och utvärderas. Ingenting talar för att den kommunala sektorn själv klarar av att vidta åtgärder. För när man läser intervjun med Sveriges kommuner och regioner så förnekas det att dessa problem ens finns till. Obegripligt med tanke på alla de exempel vi ändå skriver om. Är det enbart en tondövhet från SKR eller är man helt blind för problemen?

Det jag hoppas på är att debatten och granskningen ändå leder till att de största företagen som verkar i branschen törs kliva fram och säga som det är och lyfta konkreta exempel

Det har kommit kritik mot att exemplen kommer från anonyma källor. Jag kan delvis förstå det. Debatten skulle givetvis vinna på om branschen öppet kunde beskriva problemen. Men jag har full förståelse för att så inte görs. Risken är uppenbar att man kommer ses som ett bolag som är besvärligt. Så besvärlig att man hamnar på svarta listor, vilket blir affärskritiskt. Den risken är det få företag som törs ta. Det jag hoppas på är att debatten och granskningen ändå leder till att de största företagen som verkar i branschen törs kliva fram och säga som det är och lyfta konkreta exempel.

Som medieaktör kan vi redaktionellt granska kommunernas agerande. Branschen kan bli mer öppen och berätta om problemen och dess stora negativa konsekvenser. För vi ska också påminna oss om att de ökade kostnader som detta godtycke leder till ytterst drabbar dem som ska köpa eller hyra ett nyproducerat boende. Det finns ingen annan än slutkunden, det vill säga konsumenten, som får betala dessa orimliga kostnadsökningar. Så, alla som pratar om behoven att sänka boendekostnaderna; börja med att rätta till dessa problem.

Dessa problem är som sagt inte nya, men dessvärre ser vi tecken på att problemet ökar

Så, vad behöver då politiken göra? Kommunpolitiken kan sätta stopp på det omgående. Följ upp beslutsfattandet. Ställ krav på att dessa godtyckliga krav inte får förekomma. Ge kommunrevisorerna uppdraget att utvärdera de kommunala processerna och beslutsfattandet. Ansvaret för att detta görs i alla kommuner åligger såväl majoritet som opposition. Ta tag i dessa processer och gör det nu.

Regeringen behöver också agera och det skyndsamt. Dessa problem är som sagt inte nya, men dessvärre ser vi tecken på att problemet ökar. Regeringen kan vidta ett antal åtgärder: Stärk lagstiftningen för att fastställa att den här typen av godtyckligt beslutsfattande förbjuds. Fatta beslut om statlig revision av det kommunala beslutsfattandet gällande byggande. Och till sist, tillsätt en kommission med företrädare från både politiken och branschen som får ett brett uppdrag att gå igenom hela det kommunala beslutsfattandet gällande byggandet och där kommissionen får uppdraget att återkomma med skarpa förslag på hur processerna kan kvalitetssäkras. Regeringen kan inte längre bara passivt titta på utan måste nu agera för problemen är så stora att de i dess förlängning påverkar både det framtida boendet och den framtida tillväxten.

Såväl politiken som branschen måste ta krafttag och visa att detta inte är acceptabelt

Problemen med det kommunala godtycket är sannolikt så omfattande att det skulle kunna beskrivas som systemhotande. Debatten och diskussionen måste därför fortsätta. Såväl politiken som branschen måste ta krafttag och visa att detta inte är acceptabelt. Vill vi ha ett fungerande samhällsbyggande så måste förändringar till och den förändringen behöver påbörjas nu.

Kent Persson
Vd, Bostadspolitik.se

cross